Boštjan Vilčnik
direktor in solastnik Press Clippinga, d. o. o.
bostjan.vilcnik@pressclip.si
Digitalizacija dandanes s svetlobno hitrostjo drvi skozi življenja tako nas samih kot tudi podjetij. Pomembno je poudariti, da sta na tovrstne spremembe še posebej dovzetni informacijska in komunikacijska dejavnost, kjer so novi premiki in trendi vidni iz dneva v dan. Obsežna transformacija, ki je zaznamovala glasbeno in časopisno industrijo, se pravzaprav dogaja vsem. Analogno je pasé, digitalizacija pa je bistvo sedanjosti.
IKT podjetja so v zadnjih letih dobila novo sopomenko, in sicer izzivi. S stalnimi težnjami po izboljšavah in napredku so le-ti neizogibni, rečemo lahko tudi odločilni, saj so kot nova vrednostna valuta za preživetje na današnjem raznolikem in nepredvidljivem trgu. Preteklih pet let pa se soočamo z vse večjimi globalnimi izzivi, med njimi s pomanjkanjem surovin, pandemijo, vojno in kibernetskimi napadi.
Nedvomno pa so vsi izzivi posredno ali neposredno povezani s poplavo informacij, s katero smo obkroženi na vsakem koraku. Vse težje so odločitve o zanesljivih in preverljivih virih ter obenem presejevanje vsega balasta, ki ga konzumiramo na dnevni ravni. Znanje in izkušnje vodijo delo Press Clippinga, ki obdeluje in posreduje informacije vsem ravnem slovenske javnosti. S tem smo vodilni vzor za medijsko in informacijsko pismenost, ki sta nujno potrebni za kritično vrednotenje današnje resničnosti. Izhodišče našega dela so ključne besede, s katerimi sledimo zanesljivim in pomembnim objavam za vsakega naročnika. Odločilna je premišljena izbira ključnih besed, da lahko čim bolj hitro in verodostojno pridemo do informacij v spletnih, elektronskih, tiskanih in družbenih medijih. Konglomerat medijskih objav dnevno natančno pregledamo in ustrezne informacije preoblikujemo v uporabne podatke, ki jih predstavimo v obliki poročil, analiz, infografik in tematskih novic. Strokovne digitalne rešitve in napredni algoritmi nam omogočajo širitve lastnih programov in orodij, da lahko storitve izvajamo na najkakovostnejši ravni. Prav to smo dosegli z novo platformo Social Metrix, s katero spremljamo dogajanje na družbenih omrežjih in predstavljamo najpomembnejše metrike. Za varno prihodnost digitalnega sveta nas in naših otrok je pomembna misel na to, da smo lahko uspešni samo takrat, ko poplavo informacij postavimo v red in sebi v prid.
Informacijska infrastruktura v podjetjih se spreminja, zato moramo na jutri gledati odgovorno in pripravljeno. Oblačne storitve že dolgo niso več nekaj posebnega, ampak so nujne. S tem se izognemo tudi skrbem za vzdrževanje lastnih strežnikov, arhiviranje, kibernetsko varnost in mreženje. Upravljavci infrastrukture oziroma operaterji pa bodo morali poleg hitrih prenosov (optična vlakna in omrežje 5G) poskrbeti tudi za ustrezno uporabniško izkušnjo na nivoju uporabnik – naprava – aplikacija. Pri zniževanju stroškov na vseh področjih bo v veliko pomoč umetna inteligenca, kibernetska varnost pa bo (oz. je že) v digitalnem svetu postala primarna skrb.