Vera Kozmik Vodušek
vera.kozmik@dialogco.eu
Kaj so pogoji uspešnega voditeljstva?
Teh pogojev je kar nekaj, voditeljstvo namreč ni nekaj najbolj preprostega. Če pa poskušam te pogoje sistematizirati, bi poleg analitično-konceptualnih znanj (finance, marketing, razvoj, proizvodnja), ki se morajo povezovati med seboj, dodala še spretnosti, kot so komuniciranje, pogajanje, sposobnost ocenjevanja ljudi in postavljanje prioritet. Nikakor ne smemo prezreti managementa časa, saj ljudje navadno počnemo tisto, kar je nujno, ne pa, kar je dolgoročno pomembno. Zelo pomembno je tudi timsko delo, če ga manager ne obvlada, se lahko zgodi, da celo življenje dela vse sam. In pade na izpitu voditelja.
Kaj pa osebnostne lastnosti?
Seveda, prvemu in drugemu pogoju takoj sledijo osebne lastnosti, kot so energija, temeljitost, usmerjenost k rezultatom in sposobnost za timsko delo. Kreativnost postaja vedno pomembnejša, problemi so namreč vedno bolj kompleksni in brez kreativnega pristopa ni mogoče najti rešitev. Pomembna je tudi kulturna fleksibilnost, zmožnost vživljanja v različne kulturne resničnosti. Brez osebne karizme, ki ni nič drugega kot navdihovanje drugih, pa voditeljstva sploh ni. In tudi ne brez vrednot, med njimi je pomembna etika, občutek, kaj je prav in kaj narobe. Naša šola je bila pred 32 leti med prvimi na svetu, ki je v svoj predmetnik vpeljala obvezni predmet etika. Katera dejanja so etična in katera ne, ni enostavna dilema in tudi poslovne šole, ki »vzgajamo« managerje, smo soodgovorne za nepravilnosti in nemoralnosti, ki se dogajajo v poslovnem svetu. Zato si naša šola in tudi jaz osebno zelo prizadevamo, da bi bila etika obvezen predmet v managerskih šolah po svetu.
Umetnosti dajem velik pomen, postavlja nas v dotik s samim seboj. Umetnost provocira, šokira in inspirira, vzbudi refleksijo in razmišljanje o delu, ki ga opravljamo. Delu namreč moramo dajati smisel. Umetnost nam pomaga videti več, slišati več in čutiti več.
Mora manager tudi dobro poznati panogo, v kateri dela?
Absolutno. Poznavanje industrijske panoge, izdelkov, storitev in predvsem trendov je izjemnega pomena. Pred leti so v velikih zahodnoevropskih podjetjih začeli zaposlovati Američane, ker so ti poznali trende v smeri digitalizacije, interneta, ko to še ni bila praksa povsod. Podjetja, ki so šla v to smer, so si pridobila prednost in so danes med vodilnimi.
Govori se o novi vodstveni paradigmi.
Tako je. Vedno več se govori o tem, da je treba delati za boljši svet, govori se o navdihnjenosti, daljnovidnosti, viziji, strategiji, sodelovanju, delegiranju, etičnem in odgovornem vodenju. Priznava se pomen empatije, to je vživljanja v druge. Strast – to je pomembna beseda. Če ni strasti, ni pravega poguma, ni prave energije, ni pravega navdiha. Paziti moramo na smisel in moralno odgovornost. To so nove paradigme voditeljstva.
V družbi, v kateri se kar naprej vse menjuje in spreminja, je težko voditi. Zato potrebujemo vedno več navdiha, vedno več sposobnosti inspiriranja drugih.
Nasveti za voditelje, da jim bodo v kriznih časih ljudje zaupali:
- sooči se z resničnostjo, govori resnico in zahtevaj resnico
- pripravi se na najslabše, razumi in najdi način za rešitev problema
- s pozitivnim mišljenjem spreminjaj krizo v priložnost in to pozitivno sliko komuniciraj okolici
- nameni svoj čas najboljšim sodelavcem in sodelavkam in jih angažiraj
- aktivno se zavzemaj za razmišljanje „out-of-the-box“ in za ustvarjanje nove vrednosti
- bodi vzornik vsem drugim
- izkoristi vse priložnosti, vse dobre izkušnje za ustvarjanje zaupanja
Vodenje po covidu ali kakšni drugi krizi zahteva posebne spretnosti?
Postcovidna tema je prihodnost dela. Kako inspirirati ljudi, da se bodo vrnili na delo in da bodo našli novo voljo do dela. Kaj jim ponuditi? Mnogi so se navadili delati od doma in želijo tako delati tudi v prihodnje. Toda to ni prihodnost dela in mnogi zaposlovalci dela od doma ne dovoljujejo. Hkrati pa je resnica, da morajo biti ljudje srečni, če hočemo, da so uspešni. Voditi v krizni ali postkrizni situaciji je zares zahtevno delo.
V vsaki krizni situaciji velja, da je treba govoriti resnico. In voditelj mora biti vzornik, sicer mu ljudje ne verjamejo. Zaupanje je izjemno pomembno. In brez etičnega ravnanja ni zaupanja.
Kaj je tisto, kar odlikuje dobrega voditelja, managerja?
Danes cel svet gleda Volodimirja Zelenskega, predsednika Ukrajine, ki je res izredno dober voditelj. Izjemen voditelj je bil tudi Nelson Mandela, ki je bil velik humanist. Tudi Gandhi in naš Tito. Zgodovina je dala kar nekaj velikih voditeljev in pri vseh vidimo, da so zmagovali zaradi svoje moralne drže. Ne govorim o strokovnosti, pameti. Kot primer: angleška kraljica je recimo Titu rekla, da če je on ključavničar, potem ona ni kraljica, ker se je cel večer z njo pogovarjal o operi. Pomembna je emotivna, čustvena inteligenca. Vodja mora poznati situacijo, imeti vizijo, mora znati prisluhniti ljudem.
Zakaj ni več žensk voditeljic? Saj imajo čustveno inteligenco višjo kot moški.
Ženske niso dovolj povezane, ne podpirajo se in niso dovolj ambiciozne. So pametne, izobražene, ampak običajno nočejo stopati v osredje. Moški drug drugega podpirajo, dobivajo se v različnih društvih in asociacijah. Ženske pa so bolj same zase, niso članice raznih društev, združenj in posledično jim manjka podpora, brez katere ni mogoče postati vodja. Vodenje je splet mnogih dejavnikov, vsi so enako pomembni in vsi morajo biti prisotni.