Kreatorjem razvojne politike za pospešitve prehoda v pametno in zeleno gospodarstvo Urad za makroekonomske analize in razvoj priporoča številne takojšnje ukrepe. Navajamo jih kot so jih predlagali avtorji Poročila o produktivnosti 2023 na čelu z dr. Petrom Wostnerjem.
1. Izboljšanje okvirnih pogojev:
– kakovost znanstvenoraziskovalnega, inovacijskega in podjetniškega ekosistema, vključno za spodbujanje zagonskih podjetij, je treba s povprečne dvigniti na raven vodilnih inovatork;
– dodatno je treba izboljšati infrastrukturne pogoje, še posebej za digitalno povezljivost, to je odpraviti sive lise na eni strani ter izboljšati dostop in povečati uporabo fiksnih in mobilnih omrežij visokih zmogljivosti na drugi strani.
2. Nadaljnja pospešitev investicij: Še posebej pomembno je zmanjšanje zaostanka za vodilnimi inovatorkami pri vlaganjih v raziskave in razvoj, in sicer še posebej (i) v dolini smrti, (ii) podjetniškega sektorja, kjer mora aktivno vlogo imeti tudi država, in (iii) v povezavi s tehnologijami, ki so opredeljene kot prednostne in so tudi povezane z okoljem, dodatno pozornost pa je treba nameniti tudi vlaganjem v programsko opremo in podatke ter druge mehke oblike kapitala (npr. dizajn ali organizacijski kapital).
3. Spodbujanje poslovne preobrazbe
To je po eni strani smiselno spodbuditi skozi širitev procesov preobrazbe, in sicer, poleg omogočanja učinkovitejšega delovanja trgov , še posebej:
– pri srednjih in majhnih podjetjih, ki tako z vidika inovacijske aktivnosti kot digitalne intenzivnosti močno zaostajajo za enakimi podjetji v vodilnih inovatorkah, kar pa za velika podjetja ne velja;
– z nadaljnjim spodbujanjem sodelovanja in poslovnega povezovanja, ki prispeva k boljšemu izkoriščanju dopolnjevanja med velikimi in ostalimi, tudi zagonskimi podjetji, med različnimi podjetniškimi funkcijami (npr. med proizvodno in ostalimi funkcijami, posledično pa tudi med zaposlenimi z visoko in srednjo ravnijo izobrazbe, dopolnjevanjem med proizvodnimi in storitvenimi podjetji ter dopolnjevanjem med podjetji na eni strani ter institucijami znanja in državo na drugi strani.
Po drugi strani je treba procese pametne in zelene preobrazbe v vseh delih gospodarstva poglobiti s:
– še intenzivnejšo avtomatizacijo;
– nadaljnjo krepitvijo funkcij z visoko dodano vrednostjo (raziskave in razvoj, prodaja, vodenje);
– večjim poudarkom na prebojnih, tudi zelenih inovacijah in še močnejši diferenciaciji produktov, kar ustvarja vrednost za kupca, ter
– nadgradnjo načinov poslovanja, in sicer v smislu uvajanja podatkovnega vodenja podjetij, inoviranja trajnostnih poslovnih modelov, organizacijske nadgradnje na podlagi fleksibilnejših oblik dela in vodenja ter pospešenega uvajanja odprte, inovacijam prijazne kulture podjetij.
Več lahko preberete:
Poročilo o produktivnosti 2023 (pdf)
Predstavitev Poročila o produktivnosti 2023 (pdf)
dr. Peter Wostner, UMAR