Podjetje KANSAI HELIOS Slovenija d.o.o. je letos prejelo zlato priznanje za trajnostno uspešnost EcoVadis. S tem se je uvrstilo med pet odstotkov najboljših podjetij, ki sodelujejo v izzivu ocenjevanja trajnostnega poslovanja. EcoVadis je analiziral 21 trajnostnih vidikov podjetja, ki je razdeljeno na štiri sklope: okolje, delo in človekove pravice, etika ter trajnostna nabava. Pridobljena ocena odraža kakovost njihovega sistema upravljanja trajnostne odgovornosti v času ocenjevanja. Kot poudarjajo v podjetju so takšni mejniki ključni za sedanje in prihodnje poslovanje ter uspešno partnerstvo tako z dobavitelji kot kupci, saj jim omogočajo izpolnjevanje prihodnjih zahtev že danes. Uspešno trajnostno poslovanje podjetja in svoje zaveze za prihodnost, pa so letos tudi prvič predstavili v Poročilu o uspešnosti trajnostnega delovanja. Kako pomembna je ocena trajnostne uspešnosti EcoVadis za podjetje KANSAI HELIOS Slovenija smo se pogovarjali z direktorico na področju trajnostnega razvoja dr. Radmilo Wollrab.
Kakšna je bila vaša glavna motivacija za pridobitev ocene EcoVadis?
Naša glavna motivacija za pridobitev vnovične ocene EcoVadis izhaja iz naše zavezanosti k družbeni odgovornosti in trajnostnemu gospodarstvu. Takšne ocene podpirajo naše prizadevanje za zmanjšanje okoljskih tveganj, zagotavljajo skladnost z okoljskimi predpisi ter krepijo naš ugled kot odgovornega in trajnostno usmerjenega podjetja. S tem izkazujemo svojo predanost ustvarjanju pozitivnega vpliva na družbo in okolje. Hkrati pa izpolnjujemo tudi pričakovanja naših strank, saj nam ocene pomagajo ohranjati transparentnost in zaupanje ter zagotavljajo konkurenčno prednost za nadaljnjo rast na trajnostno naravnanem trgu.
Kako ste se pripravili na ocenjevanje EcoVadis?
Že vrsto let smo ocenjeni na platformi EcoVadis, letos pa smo si še dodatno želeli izboljšati naše procese. To nam je tudi uspelo, saj smo prejeli zlato medaljo. Postopek ocenjevanja za pridobitev EcoVadis certifikata je temeljit in obsežen, saj vključuje pregled 21 trajnostnih meril na štirih ključnih področjih: okolje, delo in človekove pravice, etika ter trajnostna nabava. Za to je bilo potrebno tesno sodelovanje različnih oddelkov: kadrovske službe, oddelka za zdravje, varnost in ekologijo, oddelka skladnosti, nabave, vzdrževanja itd., kjer so zaposleni aktivno zbirali podatke, dokumentirali procese in zagotavljali skladnosti z merili. Vpeljati smo morali tudi nekatere nove protokole ter pričeti z objavo letnega trajnostnega poročila. Celoten proces je zajemal timsko delo, pri katerem so vsi prispevali k dokazovanju naše zavezanosti trajnosti in izpolnjevanju visokih standardov za pridobitev tega priznanja.
S kakšnimi izzivi ste se soočili med postopkom ocenjevanja?
Eden največjih izzivov je bilo usklajevanje prizadevanj različnih oddelkov, saj trajnost vpliva na številne vidike organizacije. Zbiranje podatkov je zahtevalo kar nekaj časa. Poleg tega je bilo potrebno posodobiti ali spremeniti že obstoječe protokole, da bi jih uskladili z zahtevami EcoVadisa. To pa je bil zapleten proces, ki je zahteval sodelovanje in podporo številnih deležnikov. V skladu s postopkom smo prvič uvedli tudi novo prakso – objavo letnega trajnostnega poročila, kar je prav tako zahtevalo veliko časa in truda za pripravo.
Kakšne so bile največje spremembe v vašem podjetju po pridobitvi certifikata?
Zlata medalja, ki smo jo prejeli, potrjuje, da smo na pravi poti, in nas spodbuja k nadaljnjim korakom pri zasledovanju trajnostnih ciljev. V zadnjem letu smo se osredotočili na trajnostne cilje. Ustanovili smo oddelek za trajnostni razvoj ter uvedli prakso izračuna ogljičnega odtisa in analize življenjskega cikla (LCA). Ker verjamemo, da so to pravi koraki, bomo še naprej razvijali te procese za bolj trajnostno gospodarstvo.
Naši trajnostni cilji so jasni – do leta 2030 želimo zmanjšati emisije toplogrednih plinov za 30-odstotkov, porabo vode za 20-odstotkov in količino odpadkov za tretjino
Kako je certifikat EcoVadis vplival na vaše odnose s strankami, poslovnimi partnerji in motivacijo zaposlenih?
Dejstvo, da smo prejeli zlato medaljo, pomeni, da smo med petimi odstotki najboljših podjetij, ocenjenih na tej platformi. Kemična industrija se pogosto sooča s strogim nadzorom glede okoljskih in etičnih praks, zato nas to priznanje resnično pozicionira kot podjetje, ki je zavezano etičnemu in transparentnemu ravnanju ter spoštovanju okolja. Na platformi so ocenjeni tudi naši vodilni konkurenti in če želimo biti med najboljšimi v naši panogi, moramo veliko pozornosti nameniti temu, da bomo med najboljšimi tudi na področju trajnosti.
Lahko navedete konkretne primere projektov ali pobud, ki ste jih izvedli v okviru trajnostnega razvoja?
Naši trajnostni cilji so jasni – do leta 2030 želimo zmanjšati emisije toplogrednih plinov za 30-odstotkov, porabo vode za 20-odstotkov in količino odpadkov za tretjino. Hkrati razvijamo bolj trajnostne barve in premaze, pri čemer upoštevamo metodologijo za ocenjevanje trajnostnih izdelkov, ki temelji na oceni »Portfolio Sustainability Assesment«, ki ga je razvil The World Business Council for Sustainbable Development in okviru »Safe and Sustainable by Design«, ki ga je določila Evropska komisija in ga je sprejelo tudi glavno evropsko trgovsko združenje za kemično industrijo CEFIC. Kot sem že omenila, smo v preteklem letu uvedli prakso izračuna ogljičnega odtisa in analize življenjskega cikla naših izdelkov. Želimo, da ta orodja uporabljamo ne le na podlagi zahtev naših strank, temveč tudi za razvoj novih izdelkov.
Kako ste uskladili svoje trajnostne cilje s poslovnimi cilji podjetja in kateri so bili največji izzivi pri doseganju vaših trajnostnih ciljev ter kako ste jih premagali?
Naši trajnostni cilji so del naše poslovne strategije. Trajnost poslovanja danes ni samo ekonomska trajnost, temveč tudi okoljska in družbena trajnost. Vsi trije stebri trajnosti morajo biti usklajeni in del poslovnih praks, ki vzdržujejo poslovanje in ohranjajo uspeh podjetja. V želji, da bi dosegli trajnostne cilje in pospešili trajnostne inovacije, moramo sodelovati v celotni vrednostni verigi. S tem pristopom ne upoštevamo le tveganja pomanjkanja surovin, novih predpisov ali novih zahtev strank, temveč lahko s sodelovanjem pospešimo spremembe in skupaj pridemo do inovacij.