Nekatere spremembe Zakona o gospodarskih družbah, ki začnejo veljati, so usmerjene v spodbujanje etičnega in trajnostnega gospodarstva. Ključne novosti vključujejo:
Poročanje o trajnosti:
Velike družbe z več kot 500 zaposlenimi in borzne družbe morajo poročati o trajnostnih podatkih.
Trajnostno poročilo, ki nadomešča izjavo o nefinančnem poslovanju, je obsežnejše in omogoča boljši vpogled v vključevanje trajnostnih vidikov v poslovanje.
Za velika podjetja bo to obvezno za poslovno leto 2024, za manjša borzna podjetja pa leto kasneje.
Subjekti javnega interesa morajo vključiti poročilo o trajnosti že v letno poročilo za poslovno leto 2024.
Povečanje preglednosti:
Namen poročanja je podpiranje preusmeritve kapitalskih tokov v trajnostne naložbe in obvladovanje finančnih tveganj, povezanih z okoljem, družbo in upravljanjem (ESG).
Uravnoteženost spolov:
Velike borzne družbe in družbe, kjer ima država večinski delež, morajo vključiti podatke o spolni zastopanosti v organih vodenja in nadzora.
Zahteva je doseči bodisi vsaj 40-odstotno zastopanost manj zastopanega spola v nadzornem organu ali 33-odstotno zastopanost skupno v vodstvenih organih.
Davčno poročanje:
Družbe z več kot 750 milijonov evrov letnega prometa bodo morale poročati o davčnih podatkih v tretjih državah. Rok za pripravo poročila je 11 mesecev po koncu poslovnega leta, začetega 22. junija 2024 ali pozneje.
Spremembe meril za velikost družb:
Prag za določanje velike družbe se zvišuje s 40 na 50 milijonov evrov letne realizacije, kar zmanjšuje število družb, ki morajo poročati, in s tem stroške.
Razbremenitev srednjih družb:
Srednje družbe z večinskim deležem države ali lokalnih skupnosti ne bodo več subjekti javnega interesa.
Označevanje gospodarskih subjektov:
Družbe in samostojni podjetniki bodo morali na poslovnih naslovih označiti svojo identiteto na vidnih mestih.
Te spremembe naj bi pripomogle k preglednosti, zmanjšale obremenitve za podjetja in podprle prehod v trajnostno usmerjeno gospodarstvo.