Gospodarska rast je v tretjem četrtletju letošnjega leta nekoliko pospešila. Državni statistični urad je sporočil, da je realna medletna rast BDP znašala 1,4 %, kar je več kot v drugem četrtletju, ko je znašala 0,7 %. BDP je bil v prvih devetih mesecih v primerjavi z enakim obdobjem lani realno višji prav tako za 1,4 %. Banka Slovenije ocenjuje, da rast zavirata predvsem šibko investiranje in ciklično ohlajanje v gradbeništvu.
Na gospodarska gibanja v tretjem četrtletju je vplivalo tudi večje število delovnih dni v primerjavi z lanskim letom – letos sta bila dva delovna dneva več, je pojasnil predstavnik za odnose z javnostmi na statističnem uradu Martin Bajželj. Desezonirani podatki, ki so bolj primerni za primerjave znotraj EU, kažejo na nekoliko nižjo medletno rast v višini 1 % ter 0,3-odstotno rast glede na prejšnje četrtletje. Kljub tej rahli pospešitvi je gospodarska dinamika ostala precej umirjena v primerjavi s koncem lanskega in začetkom letošnjega leta.
Domača poraba se je v tretjem četrtletju zaradi občutnega upada investicij nekoliko zmanjšala, medtem ko je k rasti BDP prispeval zunanjetrgovinski saldo. Domača poraba je bila glede na lansko tretje četrtletje manjša za 0,4 %, predvsem zaradi bruto investicij, ki so se zmanjšale za 13,6 %. Najbolj so upadle investicije v gradbene objekte (14,5 %), medtem ko so se investicije v opremo in stroje zmanjšale za 2,6 %.
Gibanja na področju investicij so se precej poslabšala, kar je vplivalo na sektor gradbeništva, kjer so v tretjem četrtletju zabeležili 10,3-odstoten medletni upad aktivnosti. V enakem obdobju lani je gradbeništvo beležilo 15,7-odstotno rast, gibanja pa so se znatno umirila proti koncu leta 2023.
Negativno na BDP vpliva tudi gibanje zalog, ki je gospodarsko rast zmanjšalo za 1,3 odstotne točke. Medtem se je končna potrošnja medletno povečala za 3,8 %, pri čemer je najbolj zrasla končna potrošnja države (9,1 %), sledila ji je potrošnja gospodinjstev (1,9 %). Rast zasebne potrošnje se je odrazila tudi v trgovini in gostinstvu, kjer je dosegla 2,5 %, druge storitvene dejavnosti pa so se okrepile za 3,7 %.