Pomanjkanje kadrov še vedno prizadene celotno gospodarstvo, predvsem v panogah, kot so gradbeništvo, gostinstvo, mesno-predelovalna industrija, transport, kovinska industrija in livarne. V teh sektorjih najbolj primanjkuje livarjev, varilcev, ključavničarjev, orodjarjev, CNC operaterjev in kovačev. Zaradi pomanjkanja domačih delavcev so podjetja prisiljena iskati kader v tujini. Po podatkih Bloomberg Adria je oktobra lani med vsemi delovno aktivnimi prebivalci Slovenije že 14 % tujcev. Vendar je tudi bazen delavcev iz držav nekdanje Jugoslavije skoraj prazen, zato se podjetja vse pogosteje odločajo za iskanje delavcev v Aziji.
Če slovensko gospodarstvo ne bo doživelo večjega ohlajanja, bo zaposlovanje tujcev, vključno z delavci iz azijskih držav, še naprej raslo.
Po mnenju strokovnjakov je za delodajalce najhitrejša in stroškovno najbolj ugodna zaposlitev domačega kadra. Ko tega ni mogoče najti, pa se odločajo za tuje delavce. Hrvaška je, denimo, že lani zaposlila več kot 100.000 delavcev iz Nepala in Filipinov, predvsem v gradbeništvu in turizmu. Tudi v Sloveniji največ tujcev prihaja iz Nepala, Filipinov, Indije, Bangladeša in Šrilanke
V prihodnosti, če se razmere na trgu dela ne izboljšajo, se pričakuje še večja potreba po tujih delavcih, predvsem v sektorjih, kjer so pogoji dela težji, delovno okolje manj prijazno in plačila nižja. Zato smo na Štajerski gospodarski zbornici organizirali brezplačni spletni seminar “Dobre prakse pri zaposlovanju iz Filipinov in Nepala.”
Več informacij lahko najdete na tej povezavi.