Izvoz blaga iz Slovenije je septembra dosegel 5,3 milijarde evrov, kar predstavlja 12,8-odstotno rast v primerjavi z lanskim septembrom. Uvoz se je povečal za 3,9 odstotka in znašal 5,7 milijarde evrov. V prvih devetih mesecih leta je izvoz narasel za 11 odstotkov, medtem ko se je uvoz povečal za 13,5 odstotka, poroča statistični urad.
Septembra je prišlo do večje rasti izvoza v države zunaj EU, in sicer za 24,9 odstotka, ter znotraj EU, kjer je rast znašala 2,3 odstotka. Pri trgovanju z nečlanicami EU je, brez poslov oplemenitenja, izvoz dosegel 888,2 milijona evrov, kar je 7,1 odstotka več kot lani.
Uvoz iz držav EU se je septembra nekoliko zmanjšal, za en odstotek, medtem ko je uvoz iz držav zunaj EU narasel za 8,5 odstotka. Brez poslov oplemenitenja je uvoz iz nečlanic EU zrasel za 11,5 odstotka in znašal 788 milijonov evrov.
Septembrska pokritost uvoza z izvozom je bila 94,1 odstotka, kar je prineslo primanjkljaj v blagovni menjavi s tujino v vrednosti 0,3 milijarde evrov.
Najpomembnejši izvozni trgi so bili septembra Švica, Nemčija, Italija in Hrvaška, medtem ko so največji delež uvoza predstavljali izdelki iz Švice, ZDA, Nemčije in Kitajske. V primerjavi z lanskim septembrom je največja rast izvoza zabeležena v trgovini s Švico, Rusijo in Hrvaško, največji dvig uvoza pa je prišel iz ZDA, Švice in Nemčije.
Vrednost blagovne menjave je v prvi polovici leta naraščala, vendar je v tretjem četrtletju upadla. Kljub temu je skupna vrednost izvoza v prvih devetih mesecih dosegla 45,5 milijarde evrov, kar je 11 odstotkov več kot lani, uvoz pa 48,6 milijarde evrov, kar predstavlja 13,5-odstotno rast.
Primanjkljaj v blagovni menjavi je v devetih mesecih letos znašal 3,1 milijarde evrov, s pokritostjo uvoza z izvozom pri 93,6 odstotka. K celotni vrednosti izvoza in uvoza so največ prispevali kemični proizvodi, sledili so stroji in transportne naprave ter izdelki, razvrščeni po materialu, so še navedli na statističnem uradu.