Evropski statistični urad Eurostat je objavil podatke, ki kažejo, da so se stroški dela na opravljeno delovno uro v evroobmočju v drugem četrtletju letošnjega leta povečali za 4,7-odstotkov v primerjavi z istim obdobjem lanskega leta. V celotni Evropski uniji je rast znašala 5,2-odstotka, medtem ko se je Slovenija ponovno uvrstila nad povprečje s 6,1-odstotnim povečanjem stroškov dela.
V stroške dela so vključeni tako plače, regres in druga nadomestila ter dodatki, ki jih prejemajo zaposleni, kot tudi davki in socialni prispevki na plačila zaposlenim.
V evroobmočju so se stroški, povezani s plačami in drugimi izplačili, v primerjavi z lani povečali za 4,5 odstotka, medtem ko so se drugi stroški zvišali za 5,2 odstotka. V Evropski uniji so stroški plač in drugih izplačil zrasli za 5,1 odstotka, drugi stroški pa za 5,4 odstotka.
V evroobmočju so se stroški dela na uro v neposlovnih dejavnostih povečali za 4,9 odstotka, v poslovnih dejavnostih pa za 4,6 odstotka. Znotraj poslovnih dejavnosti so se stroški v industriji povečali za 4,8 odstotka, v gradbeništvu za 5,3 odstotka, medtem ko so se v storitvah zvišali za 4,5 odstotka.
V celotni EU so se stroški dela na uro v neposlovnih dejavnostih povečali za 5,4 odstotka, v gospodarskih dejavnostih pa za 5,1 odstotka. Pri tem so se stroški v industriji zvišali za 5,3 odstotka, v gradbeništvu za 5,8 odstotka, v storitvah pa za 4,9 odstotka.
Največji porast stroškov dela na uro v drugem letošnjem četrtletju je bil zabeležen na Hrvaškem (+17,6 odstotka), v Bolgariji (+15,4 odstotka), Romuniji (+15,0 odstotka), na Madžarskem (+13,2 odstotka) in Poljskem (+13,0 odstotka).
Tudi v Sloveniji so stroški dela na uro presegli povprečje z 6,1-odstotnim povečanjem. Pri tem so se stroški, povezani s plačami in drugimi izplačili, zvišali za 6,2 odstotka, medtem ko so drugi stroški narasli za 5,7 odstotka.
Na drugem koncu lestvice sta Finska, kjer so se stroški dela povečali za 2,1 odstotka, in Belgija z 2,6-odstotno rastjo.