Stroški dela za opravljeno delovno uro so se v drugem četrtletju letošnjega leta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečali za povprečno 6,3-odstotka. V prvem četrtletju je bila rast 8,0-odstotkov. Plače so se zvišale za 6,4-odstotka, medtem ko so se drugi stroški dela dvignili za 5,9-odstotkov.
Največja rast stroškov dela je bila zabeležena v gradbeništvu, kjer so se povečali za 13,6-odstotka, sledile so raznovrstne poslovne dejavnosti s povečanjem za 9,9-odstotkov. Znižanje stroškov dela je bilo zabeleženo le v treh sektorjih: v javni upravi in obrambi ter obvezni socialni varnosti (za 4,9-odstotkov), v kmetijstvu, lovu, gozdarstvu in ribištvu (za 3,8-odstotkov) ter v rudarstvu (za 1,4-odstotka).
Rast stroškov dela v prvem četrtletju 2024 tudi na ravni EU
Podatki Eurostata kažejo, da so se stroški dela za dejansko opravljeno delovno uro v prvem četrtletju 2024 povečali v vseh državah članicah EU (kmetijstvo in sorodne dejavnosti niso vključene). Največje povečanje je bilo zabeleženo v Romuniji (16,3-odstotka), sledili sta Bolgarija (16,1-odstotek) in Hrvaška (15,2-odstotka). Na ravni EU so stroški dela zrasli za 4,8-odstotkov, v evrskem območju za 4,3-odstotka, medtem ko je v Sloveniji rast znašala 9,7-odstotkov.