Po skoraj letu dni blokade se bo znova sestal Ekonomsko-socialni svet (ESS). V petek bodo socialni partnerji uradno podpisali deklaracijo o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga. Takoj zatem se bodo lotili predlogov davčnih sprememb, ukrepov v zdravstvu in sprememb zakona o evidencah delovnega časa.
Socialni dialog v okviru ESS, ki vključuje predstavnike sindikatov, delodajalcev in vlade, se je v zadnjih letih večkrat znašel v slepi ulici. Septembra 2018 je ESS prvič povsem zastal v času vlade Mira Cerarja, ko je bil brez predhodne obravnave na ESS vložen predlog zdravstvenega zakona, zaradi česar so delodajalci in sindikati izstopili. Ponovna resna blokada je sledila maja 2021 pod vlado Janeza Janše, ko so sindikati protestno zapustili ESS zaradi kršitev pravil delovanja ESS s strani vlade, predvsem zaradi sprejemanja protikoronske zakonodaje brez predhodnega usklajevanja.
Ob prihodu vlade Roberta Goloba julija 2022 so socialni partnerji ponovno sedli za mizo, vendar socialni dialog ni stekel, saj so julija lani delodajalci zaradi vladnih kršitev pravil ESS ponovno zapustili organ. Njihovi očitki so vključevali prepozno posredovanje gradiv, prekratke roke za pripombe in neupoštevanje predlogov.
Vlada ne bo smela sprejemati ali predlagati predpisov brez predhodne vsebinske obravnave na ESS
Prvi resni premiki v smeri odprave blokade so se zgodili konec aprila, ko je Slovenija obeležila 30-letnico ESS. Socialni partnerji so se dogovorili za pripravo deklaracije o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga, ki jo bodo uradno podpisali na petkovi seji ESS. S podpisom se bodo zavezali k doslednemu spoštovanju pravil o delovanju ESS, vlada pa ne bo smela sprejemati ali predlagati predpisov brez predhodne vsebinske obravnave na ESS. Predvideno je tudi, da bodo vse tri strani po zaključku usklajevanj nekega predpisa podpisale izjavo o usklajenosti, redno pa se bo preverjalo tudi spoštovanje deklaracije in pravil ESS.
Na petkovi seji naj bi se socialni partnerji dotaknili predlogov davčnih sprememb, ukrepov na področju zdravstva in sprememb zakona o evidencah delovnega časa. Pred poletnimi počitnicami, predvidoma 12. julija, pa naj bi obravnavali tudi rešitve na področjih čezmejnega izvajanja storitev, dolgotrajne oskrbe in vladnih izhodišč za pokojninsko reformo.
ESS je v preteklosti bistveno prispeval k uspešni implementaciji ekonomskih in socialnih reform, vključevanju v EU ter krepitvi socialne pravičnosti in miru. Področja delovanja ESS vključujejo sklepanje socialnih sporazumov, socialne pravice, zaposlovanje in delovna razmerja, ekonomski sistem, pravno varnost, sodelovanje z mednarodnimi organizacijami, sindikalne pravice in druge ekonomsko-socialne zadeve. Do zdaj je bilo v okviru ESS podpisanih pet socialnih sporazumov, zadnji za obdobje 2015-2016, ki pa se je obdržal manj kot leto dni.