Na upravnih enotah že od 15. maja potekajo stavkovne aktivnosti. Gradbena podjetja množično iščejo rešitve za načrtovane projekte, ki zaradi neizdanih gradbenih dovoljenj čakajo na milost stavkajočih javnih uslužbencev. Kot razlaga Tadej Gosak, direktor Marlesa so v primerjavi z lanskim letom maja in junija upravne enote izdale 70-odstotkov manj gradbenih dovoljenj kot leto pred tem.
Trenutna situacija na področju gradnje je izjemno zahtevna – ohlajanje trga, visoka rast surovin in storitev se odraža v 20-30 odstotno višjih cenah. Dodaten problem so tudi višje obrestne mere. »Lumar je v preteklih letih veliko deloval na avstrijskem trgu. Tam smo v preteklih letih zrasli za 40-odstotkov. A neugodna gospodarska klima je veliko investicij ustavila. V Sloveniji pa imamo obraten problem, ljudje si želijo graditi, a ne pridobijo ustreznih dovoljenj,« je na tiskovni konferenci poudaril direktor in lastnik podjetja Lumar Marko Lukič.
»Izredno frustrirajoče je, da so odgovorni izjemno hitri, ko je treba višati davke in izredno počasni ko je potrebno iz tega naslova zagotoviti kakšno storitev,« poudarja Lukič.
Tudi direktor Marlesa Tadej Gosak poudarja, da če ni izdanih gradbenih dovoljenj, gradbinci ne morejo graditi. »V primeru vseh gradbincev – Marles, Lumar ali pa tudi klasični gradbinci imamo enak problem. Vsi gradbeni projekti, ki so vezani na terminsko izvedbo se ustavijo. Upravne enote so v zadnjih dveh mesecih izdale zgolj četrtino gradbenih dovoljenj. Če to primerjamo s preteklim letom, se pravi maja in junija 2023, so izdali 70-odstotkov več gradbenih dovoljenj kot letos.
Ministrstvo v ponedeljek le dopolnilo seznam bistvenih nalog
V ponedeljek je ministrstvo za javno upravo le posodobilo seznam bistvenih nalog za uresničevanje delovanja upravnih enot v času stavke, med katere so med drugimi uvrstili tudi naloge izdaje gradbenih dovoljenj, izdaje odločb o legalizaciji in naloge izdaje uporabnih dovoljenj. Toda problema niso rešili, saj v sindikatu državnih organov Slovenije opozarjajo, da bodo v primeru ‘dušenja stavke’ zaposleni začeli množično odhajati na bolniško.
Tako Lukič kot Gosak poudarjata, da se odgovorni ne zavedajo, kaj pomeni ustavitev panoge, na področju katere je lanskega decembra delalo že več kot 77.000. »Izredno frustrirajoče je, da so odgovorni izjemno hitri, ko je treba višati davke in izredno počasni ko je potrebno iz tega naslova zagotoviti kakšno storitev,« poudarja Lukič. Direktor Marlesa Tadej Gosak pa dodaja, da je »absurdno, da je ministrstvo potrebovalo skoraj mesec dni za dopolnitev nujnih nalog, navkljub temu, da so jih že 22. maja obvestili, da bo splošna stavka ohromila gradbeni sektor.«