V Mariboru je potekal letni dogodek o internacionalizaciji slovenskega gospodarstva. Konferenca se osredotoča na krepitev globalnih ciljev in raziskovalnih priložnosti za slovenska podjetja, da z novimi trajnostnimi izdelki in rešitvami osvajajo nove trge. A kot je na konferenci poudaril minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je potrebno širše zastaviti cilje evropske ekonomije, v nasprotnem primeru »lahko Evropa postane muzej na prostem, kjer bodo Američani in Kitajci hoditi občudovati zgolj našo kulturno dediščino«.
Direktorica Štajerske gospodarske zbornice Aleksandra Podgornik je v izjavi za medije izpostavila zaostanek za preostalimi državami vzhodnega bloka. »Če pogledamo Češko, Poljsko ali ostale države vzhodne Evrope, si moramo priznati, da smo v primerjavi z njimi v preteklosti veliko izgubili,« je poudarila Podgornikova in dodala, da je potrebno čimprej poiskati rešitev za dvig konkurenčnosti slovenskega gospodarstva in jo implementirati v večini panog.
Birokracija hromi hitro realizacijo idej
Tudi direktor Cone Tezno, Gorazd Bende, je opozoril na preveliko birokratizacijo slovenskega gospodarskega prostora. Kot je povedal se »danes svet v gospodarstvu vrti hitro, in vsak podjetnik, ki ima idejo ter jo želi uresničiti obstane pred mlini zakona. Preden v Sloveniji pridobi potrebna prostorska in okoljevarstvena soglasja, se svet že obrne in ideja ni več zrela za realizacijo. Tako namesto, da bi kot majhna država imeli možnost hitre implementacije idej, veliko dragocenega časa porabimo za zadeve, ki slabijo gospodarski potencial.«
Tako je ključno tudi strateško usmerjanje v prostor, ki ga razvijajo na Spiritu. Po besedah Gorazda Oreška bi dobro prostorsko usmerjanje pomenilo »da bi na podlagi realnih podatkov ocenili, katera investicija oziroma investitor ima najboljši potencial za posamezno regijo. Trenutno se samo odzivamo povpraševanju, kar ni niti optimalno niti strateško.«
Kot je povedal bi morali vsi akterji v gospodarstvu vedeti, katera investicija oziroma kateri investitor ima najboljše pogoje za posamezno regijo, ne pa da v Ljubljani odločijo, kam bodo posamezno naložbo umestili.