Ministrstvo za finance je v javno obravnavo vložilo paket osnutkov zakonodajnih predlogov davčnih sprememb, ki naj bi začeli veljati 1. januarja 2025. Javna obravnava bo odprta do 3. julija.
Predlogi ukrepov, ki jih je ministrstvo predstavilo prejšnji teden, vlada pa se je z njimi seznanila minuli četrtek, vključujejo spremembe zakonov o dohodnini, davku od dohodkov pravnih oseb, davku na dodano vrednost, davčnem postopku in množičnem vrednotenju nepremičnin, ter osnutek uredbe o trošarinah za alkohol in alkoholne pijače.
Ključni predlagani ukrepi vključujejo:
- Ugodnejša davčna obravnava – zmanjšane dohodnine v višini sedmih odstotkov prejete letne bruto plače z nadomestili za privabljanje visoko kvalificiranih kadrov iz tujine. Ukrep bo veljal za Slovence, ki so bili vsaj pet let nerezidenti zaradi dela ali študija v tujini, in za tuje državljane, ki se bodo na novo zaposlili v Sloveniji, mlajše od 40 let. Ugodnost bo veljala pet let.
- Olajšano nagrajevanje delavcev z delnicami in deleži za delodajalce. Zagotovili bi ugodnejšo davčno obravnavo inovativnim zagonskim podjetjem, ki bi jim pomagali pri nagrajevanju zaposlenih z deleži oziroma opcijami za njihovo prodajo ter pri zagotavljanju ustrezne likvidnosti v začetnih fazah poslovanja. Obdavčitev bo nastopila šele ob prodaji deležev in po njihovi prodajni vrednosti.
- Ukrepe za izboljšanje mednarodne konkurenčnosti slovenskega gospodarstva in povečanje pravičnosti davčnega sistema, vključno s spremembami na področju DDV (dvig meje za vstop v sistem DDV, oblikovanje DDV skupin podjetij), podaljšanje obdobja za koriščenje olajšave za zeleni in digitalni prehod, podaljšanje sistema ničelnih bonitet za okolju prijazna prevozna sredstva ter izključitev plačil za kmetovanje na območjih z omejenimi dejavniki za kmetijsko dejavnost iz plačila dohodnine.
- Spremembe v sistemu obdavčitve normiranih samostojnih podjetnikov (t. i. normirancev), dvig meje za upoštevanje 80-odstotnih normiranih stroškov s 50.000 evrov na 60.000 evrov, znižanje najvišje dovoljene meje za sodelovanje v sistemu za polne normirance s 100.000 na 60.000 evrov, za popoldanske s. p. pa s 50.000 na 30.000 evrov.
- Dvig stopnje obdavčitve sladkih in energijskih pijač z 9,5 odstotka na 22 odstotkov, medtem ko naravni sadni sokovi in vode brez dodanega sladkorja niso vključeni, ter sedemodstotni dvig trošarine na pivo in žgane pijače.
Po prejemu pripomb in predlogov iz javne obravnave in dodatni preučitvi rešitev je ministrstvo prvotni predlog o izdajanju računov na avtomatih za prodajo blaga spremenilo. Izdaja računov na avtomatih ne bo obvezna, obvezno bo le sporočanje podatkov o prodaji Fursu.
Po zaključku javne obravnave in medresorskem usklajevanju naj bi vlada zakonske predloge potrdila septembra, kasneje bi o njih odločal državni zbor.
Ministrstvo napoveduje, da gre za prvi paket davčnih sprememb in da ostajajo zavezani nadaljevanju dela v smeri celovite prenove davčnega sistema. Naslednji paket naj bi bil predstavljen do konca leta.