Že drugo leto zapored smo podelili nagrade za najboljše inventivne rešitve na področju krožnega gospodarstva. Na razpis za najboljše inventivne rešitve na področju krožnega gospodarstva za leto 2023 je prispelo kar 27 inventivnih rešitev, kar pomeni, da se je zanimanje podjetij in raziskovalnih institucij več kot podvojilo (na razpis za leto 2022 je skupno prispelo 12 inventivnih rešitev).
”’Cilj razpisa je uveljavljanje in podpora razvojno-inovacijski dejavnosti v Sloveniji. Takšen porast števila prijavljenih inventivnih rešitev kaže tako na močno razvojno in inovativno dejavnost slovenskega gospodarskega in raziskovalnega sektorja na področju krožnega gospodarstva kot na izrazito potrebo po nadaljnjem razvoju tovrstnih invencij v inovacije in dejanski prenos v prakso,” izpostavlja Nina Meglič, koordinatorka SRIP – Krožno gospodarstvo.
Štiričlanska strokovna komisija, ki so jo sestavljali dr. Martin Ocepek, direktor razvoja Umetne smole v podjetju Helios TBLUS, kot predsednik komisije in dr. Zorka Novak Pintarič, redna profesorica na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo na Univerzi v Mariboru, Marko Hren, vodja sektorja za koordinacijo pametne specializacije na Ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj ter mag. Aleksandra Podgornik, direktorica Štajerske gospodarske zbornice, kot člani strokovne komisije, so letos priznanja podelili v štirih kategorijah. Med 27 različnimi inventivnimi rešitvami, ki jih je na razpis prijavilo 27 podjetji in raziskovalnih institucij, smo podelili 2 zlati, 13 srebrnih in 7bronastih priznanj za najboljše inventivne rešitve ter 5 priznanj za razvojno dejavnost na področju krožnega gospodarstva.
Seznam nagrajenih inventivnih rešitev:
Zlata priznanja za najboljše inventivne rešitve na področju krožnega gospodarstva:
- Razvoj tehnologije pridobivanja ogljično nevtralnega primarnega magnezija z nizkocenovnim procesom aluminotermične redukcije magnezijevega oksida, podjetje Impol 2000 d.d.
- ReSoil® – trajnostna remediacija s težkimi kovinami onesnaženih tal, podjetje Envit, okoljske tehnologije in inženiring d.o.o.
Srebrna priznanja za najboljše inventivne rešitve na področju krožnega gospodarstva:
- Varna omara za polnjenje in shranjevanje litij-ionskih baterij, podjetje Primat d.d.
- Recikliranje hitrih antigenskih LFIA testov (COVID-19), Univerza v Mariboru, Fakulteta za strojništvo, Surovina d.o.o., Zlatarna Celje d.o.o., Plastika Skaza d.o.o., Fakulteta za tehnologijo polimerov, Univerzitetni klinični center – Maribor ter Inštitut za kovinske materiale in tehnologije.
- Uporaba umetne inteligence za načrtovanje sestave in lastnosti recikliranih aluminijevih zlitin, podjetje Impol 2000 d.d.
- Modelsko podprta optimizacija lokalnih snovno-energetskih sistemov v procesu obdelave odpadnih vod, Fakulteta za strojništvo Univerze v Ljubljani.
- Hidrogeli na osnovi nanoceluloze za tvorbo dermalnih filmov za napredno zdravljenje atopijskega dermatitisa, Fakulteta za farmacijo Univerze v Ljubljani.
- Zaščita nosečnic pred elektromagnetnim sevanjem s pomočjo tehnologije neskončne zanke, podjetje STUDIO MF, raziskave in razvoj, d.o.o.
- Pigment iz rudnika Sitarjevec za razvoj barvila za tisk na tekstil, Zavod za gradbeništvo Slovenije.
- Določevanje potenciala sekvestracije ogljika v odpadnem materialu z uporabo pospešene mineralne karbonatizacije, Zavod za gradbeništvo Slovenije.
- Ognjevarna izolativna kompozitna fasadna plošča na osnovi geopolimera z integrirano odpadno vnetljivo poliuretansko peno, Zavod za gradbeništvo Slovenije.
- Geopolimerni kompozitni tlakovci z vgrajeno reciklirano gumo za izboljšan oprijem in protizdrsno zmogljivost, Zavod za gradbeništvo Slovenije.
- PandaChat, podjetje PC7, storitve, d. o. o.
- Postopek trajnostne pretvorbe sladkorjev iz lignocelulozne biomase v poliole in diole z uporabo heterogene katalize, Kemijski inštitut.
- Kovinski filament za 3D tisk iz odbrusa nikljeve zilitine Inconel, podjetji Ekstera d.o.o. in Additio d.o.o.
Bronasta priznanja za najboljše inventivne rešitve na področju krožnega gospodarstva:
- Izdelava novega sefa na podlagi prenove starega – ReSafe, podjetje Primat d.d.
- Napovedni model kvalitete betona na osnovi umetne inteligence, podjetje PRIOT d.o.o.
- Ekosistem ponovne uporabe industrijskih ostankov-EPU, podjetje OGRAJE KOČEVAR d.o.o.
- Geosolarna platforma, AC&P inženirski biro, podjetje za geotehniko, infrastrukturo in raziskave d.o.o., ter Zavod za gradbeništvo Slovenije.
- Charles – Platforma za samozaložbo z integrirano umetno inteligenco, trgom literarnih del in zaščito avtorskih pravic, Nejc Bukovec
- Leseni kompozitni nosilci iz odpadnih lesnih plošč proizvodnje lesenih montažnih objektov, Zavod za gradbeništvo Slovenije in Jelovica Hiše d.o.o.
- Izdelava ognjevzdržnih elementov iz odpadnih surovin, nastalih pri proizvodnji jekla, podjetji Ekstera d.o.o. in Additio d.o.o
Priznanja za razvojno dejavnost na področju krožnega gospodarstva:
- Sosed – Platforma za široško izposojo produktov, podjetje Epic lab d.o.o.
- Industrijski sistem za ponovno uporabo vode, podjetje Energ+ d.o.o.
- Circular Business Academy – GO CIRCULAR, podjetje META Circularity d.o.o.
- Okolju prijazno recikliranje iridija za elektrolizo vode, Kemijski inštitut.
- Avatar »virtualni asistent« Smetarko Vili nas osvešča in izobražuje, AiBC Robotics, Daniel Hari s.p.
Iskrene čestitke vsem nagrajencem!
Razpis sta tudi letos podprla Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj ter Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije. Projekt SRIP – Krožno gospodarstvo je delno financiran s strani Evropske unije, iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Izvaja pa se v okviru Prednostne naložbe »Inovacijska družba znanja» in specifičnega cilja RSO1.1 »Razvoj in izboljšanje raziskovalne in inovacijske zmogljivosti ter uvajanje naprednih tehnologij«.