v okviru aktivnosti stebra I – konkurenčno poslovno okolje, vas obveščamo, da je na ravni EU v pripravi predlog sprememb na področju alternativnega reševanja potrošniških sporov (ARS), predvsem predlog Direktive Evropskega parlamenta in Sveta o spremembi Direktive 2013/11/EU o alternativnem reševanju potrošniških sporov ter direktiv (EU) 2015/2302, (EU) 2019/2161 in (EU) 2020/1828. Predlog ohranja pristop minimalne harmonizacije.
Cilj predloga navedene direktive so naslednji:
- ustvariti okvir za alternativno reševanje potrošniških sporov, ki je primeren za digitalne trge,
- okrepiti uporabo ARS pri čezmejnih sporih, ter
- poenostaviti postopke v korist vseh akterjev (kar se nanaša tudi na organe ARS in obveznosti trgovcev).
V nadaljevanju predstavljamo nekatere spremembe in dopolnitve, ki jih predvideva predlog direktive:
- Področje uporabe.
- Sedaj je področje uporabe direktive o ARS omejeno na spore, ki izhajajo iz pogodbenih obveznosti v zvezi s prodajo blaga ali storitev.
- Predlaga se razširitev področja uporabe na:
- prostovoljne postopke ARS proti vsem trgovcem, ki prodajajo blago ali storitve (vključno z digitalnimi vsebinami in digitalnimi storitvami), potrošnikom s prebivališčem v EU, ter
- spore, povezane s predpogodbenimi fazami, v katerih obstajajo pravice potrošnikov, in sicer ne glede na to, ali potrošnik na koncu sklene pogodbo (npr. zavajajoče oglaševanje, pravice v zvezi z garancijo).
- Opredelitev »čezmejni spor« in »domači spor«.
- Namen nove opredelitve „čezmejnega spora“ je zajeti tudi primere, v katerih ima trgovec sedež zunaj EU.
- Dolžnost odgovora za trgovce.
- Če s trgovcem stopi v stik organ ARS, ta organ obvestijo, ali se strinjajo s sodelovanjem v predlaganem postopku, in o tem odgovorijo v razumnem roku, ki ni daljši od 20 delovnih dni.
- V povezavi z zgornjo alinejo se predlaga črtanje obveznosti trgovcev, ki jim nalaga, da potrošnikom zagotovijo informacije o ARS, ne glede na to ali nameravajo uporabiti postopek ARS ali ne.
Z namenom, da se v postopek sprejemanja evropske zakonodaje vključi stališča članov GZS in pridobi tudi dodatne predloge, vas prosimo za posredovanje predlogov k priloženemu predlogu direktive.
Vaše morebitne pripombe in predloge k predlogom nam lahko posredujete do 26. januarja 2024 na naslov: pravnasluzba@gzs.si.