Nove zahteve iz direktive EU za trajnostno poročanje, ki je pričela veljati v letošnjem letu, so po besedah mag. Vanese Čanji, strokovnjakinje za trajnostno poročanje, izrečene v naši TV oddaji Štajerski gospodarski forum: »Razburkale gospodarsko javnost, kajti sedaj so podjetja zavezana za poročanje na podlagi konkretnih standardov.«
Od finančnega leta 2024 bodo podjetja morala slediti bolj transparentnemu pristopu k poročanju o trajnosti. Nova pravila bodo razširila število podjetij, ki morajo razkriti informacije o trajnostnem razvoju, in sicer s približno 12.000 na več kot 50.000. Podrobnejše zahteve za poročanje bodo vključevale vplive podjetij na okolje, človekove pravice, socialne standarde in tveganja povezana s trajnostnim razvojem. Sledenje ESRS in CSRD bo podjetjem omogočilo prikazovanje prizadevanj za zmanjšanje vplivov na okolje in družbo ter izkoriščanje priložnosti za trajnostno rast. To ne le krepi njihovo korporativno odgovornost, temveč tudi odpira priložnost za učinkovite spremembe in krepi potencial prehoda podjetij v krožno gospodarstvo.
Kaj to pomeni za podjetja? Kako so podjetja na to pripravljena?
Izbrani sogovorniki v naši TV oddaji z naslovom: Vpliv trajnostnega poročanja na gospodarstvo, podajajo koristne odgovore na številna vprašanja v zvezi z novimi zahtevami EU, ki soočajo podjetja s številnimi izzivi.
Celotno TV oddajo Štajerski gospodarski forum na temo: Vpliv trajnostnega poročanja na gospodarstvo, v kateri sta sodelovala še Nataša Teraž Krojs iz podjetja Lumar in Davorin Okorn iz NKBM, si lahko pogledate na https://365.rtvslo.si/arhiv/omizje-tv-maribor/174961953.