Na pretekli novinarski konferenci je Štajerska gospodarska zbornica v luči aktualnih razmer v regijskem gospodarstvu opozorila na težave podjetij ne le v regiji, pač pa v Sloveniji nasploh. Ena takšnih je že leto dni nedorečeno stanje glede izdajanja okoljevarstvenih soglasij, druga negativni učinki predlaganega zakona o izvajanju čezmejnih storitev.
Predsednik zbornice Roman Glaser in direktorica Aleksandra Podgornik sta poudarila, da vse večjo skrb vzbuja dejstvo, da zaradi teh in drugih težav, ki povzročajo naraščanje negotovosti poslovanja v Sloveniji, število podjetij, ki že iščejo lokacije v tujini, kamor nameravajo seliti svojo dejavnost, strmo narašča.
Po Glaserjevih besedah se je tudi v regiji kriza zaradi pandemije podaljšala v krizo zaradi energetske in splošne draginje, ki je prizadela tako gospodinjstva kot podjetja. Gospodarstvo zato čakajo pomembne naloge prilagajanja novim zahtevam, tudi na področju nujno potrebne zelene transformacije, ki pa bodo po drugi strani najedale gospodarsko strukturo podjetij, saj prilagajanje ne bo poceni in ne bo hitro. Evropska avtomobilska industrija je po njegovih besedah že prizadeta, kar se kaže tudi v regiji, eden takšnih primerov je nedavna odločiyev o zaprtju Magnine lakirnice v Hočah. “To čutimo kot neprijetno presenečenje, a je do neke stopnje razumljivo, saj avtomobilska industrija v Evropi radikalno zmanjšuje obseg proizvodnje in prodajo,” je dejal Glaser.
Opozoril je tudi na prekinitev proizvodnje primarnega aluminija v kidričevskem Talumu, kjer bo brez dela ostalo 120 ljudi, ter na napovedano zaprtje podjetja A & E Europe, kjer bodo odpustili dobrih 100 delavcev. Po njegovem to kaže, da se v Podravju s tem šele začenjajo negativne razmere na področju trga dela in zapiranja proizvodnih obratov. “Težav bo lahko še več, če Slovenija ne bo dovolj previdna pri obremenjevanju gospodarstva tako pri stroških dela kot pri reševanju pomanjkanja kvalificirane delovne sile,” je še dodal prvi mož štajerskih gospodarstvenikov in ob tem vseeno optimistično sklenil z besedami, da se je slovensko gospodarstvo doslej vselej znalo uspešno spopasti s kriznimi obdobji.
Vir: Delo, STA