16. 12. 2022 je IRDO – Inštitut za razvoj družbene odgovornosti 14 izjemnim organizacijam in posameznikom podelil nagrade, certifikate in priznanja za družbeno odgovornost in trajnostni razvoj HORUS 2022.
Nagrado za strateško celovitost sta prejeli družbi Lumar IG in Nova KBM. Priznanje za projekt sta prejeli družbi Insights – družba za odkrivanje in razvoj potencialov ter Javno podjetje Komunala Slovenj Gradec, prejemnik priznanja finalist pa je bil Kulturno prireditveni center Narodni dom Maribor. Med posamezniki je posebno priznanje Horus 2022 prejela Ladeja Godina Košir, sledili pa so ji še drugi finalisti – Urška Košica, Monika Holc Ivanić in Jurček Nowakk. IRDO je letos prvič podelil tudi osnovne certifikate tistim organizacijam, ki so bile uspešne v procesu presoje okoljskih, družbenih ter upravljalskih vidikov. Certifikate za strateško celovitost sta prejela Center za pomoč na domu Maribor in Javni zavod za turizem, kulturo in šport Občine Ormož. Družba Insights je prejela certifikat za projekt Za.Me – Navdihni Me. Stratega leta 2022 za družbeno odgovornost in trajnostni razvoj sta postala Jasmina Roškar, strokovnjakinja za področje dela za trajnostni razvoj iz družbe Pošta Slovenije, in Marko Razdevšek, vodja sektorja za vodenje projektov in procesov ter vodja tima za trajnostni razvoj iz družbe Engrotuš. Predstavitve finalistov in nagrajencev so zbrane v zborniku Horus 2022 na spletnem mestu tega projekta.
Horus je v Sloveniji ena najbolj prepoznavnih strokovnih nagrad na področju družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja, z najdaljšo zgodovino podeljevanja. Od leta 2009 se je med imetnike nagrad in priznanj Horus vpisalo že več kot 210 organizacij in posameznikov. Letos je vloge kandidatov v dveh krogih in različnih kategorijah skupno ocenjevalo kar 20 neodvisnih strokovnjakov iz različnih strokovnih in partnerskih institucij. Za uvrstitev med finaliste so morali kandidati zbrati vsaj 51 % vseh možnih točk. Ocenjevalne komisije so se osredotočile predvsem na celovit pristop k družbeni odgovornosti in trajnostnemu razvoju, izvedene aktivnosti ter spremljanje učinkov.
Predsednica Ocenjevalne komisije nagrade Horus 2022 je bila Tatjana Fink, MBA, ki je ob podelitvi povedala: »Glavna prednost sodelovanja v tekmovanju za Nagrado Horus je, da prijaviteljem pomaga sistematično in celovito zbrati relevantne podatke ter pripraviti ali nadgraditi strategijo na področju družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja. Veseli me, da Horus vsako leto izpostavi primere dobre prakse ter spodbuja posameznike in organizacije k nadaljnjemu razvoju.«
Člani ocenjevalne komisije za nagrado Horus so bili še: Breda Vodopija, Jana Petkovšek Štakul, mag. Natalie Cvikl Postružnik, Marko Kiauta, Jože Gornik, zasl. prof. ddr. Matjaž Mulej, Karidia Toure Zagrajšek, Miro Mihec, mag. Danijela Kocuvan, mag. Marija Gale, Marko Razdevšek, Lan Wudler, Anita Kovačič Čelofiga, Vinko Nedelko, Monika Rajšp in Jasmina Roškar. Kandidati, ki so se prijavili za certificiranje, so dodatno pridobili neodvisni strokovni pregled, analizo aktivnosti in napredka ter priporočila za izboljšave. Certifikacijsko komisijo je vodila Karidia Toure Zagrajšek, ostali presojevalci so bili še Dejvi Ružič (TÜV Austria), mag. Natalie Cvikl Postružnik in Simona Roškar. Ocenjevanje je potekalo v ločenih ocenjevalnih skupinah glede na posamezne kategorije. Vsi ocenjevalci oz. presojevalci so se v kategorijah ocenjevanja, kjer bi lahko nastal konflikt interesov, morali samoizločiti.
Zaslužni profesor, dvakratni doktor Matjaž Mulej, častni predsednik Strokovno-organizacijskega odbora nagrade Horus, je zbranim na podelitvi povedal: »Horus ni le še ena nagrada za družbeno odgovornost. Osredotočena je na celostno ocenjevanje organizacij in posameznikov, kako in do katere mere uresničujejo soodvisnost kot temelj družbeno odgovornih odnosov, celovitost premisleka, opredelitev in uresničevanje ciljev ter odgovornost za svoje vplive na družbo in okolje.«
Razpis za nagrado Horus je letos potekal že 14., podpirajo pa ga številni partnerji, kot so: Slovensko društvo za odnose z javnostmi, Združenje delodajalcev Slovenije, Združenje Manager, Štajerska gospodarska zbornica, Društvo za marketing Slovenije, Društvo novinarjev Slovenije, Slovensko društvo Združenih narodov za trajnostni razvoj, Slovensko združenje za kakovost in odličnost, Zavod Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij, Listina raznolikosti Slovenije, Britansko-slovenska gospodarska zbornica in drugi. Projekt tudi letos sofinancira Urad Republike Slovenije za mladino. Partner spremljanja objav v medijih je podjetje Press Clipping. Partner razvoja certificiranje je mednarodni certifikacijski organ TÜV Austria.
Letos prvič so bili podeljeni trije certifikati, o novostih pa je Karidia Toure Zagrajšek, predsednica Ocenjevalne komisije Horus 2022 za certificiranje, povedala: »Certifikat Horus je strateško orodje, ki organizacijam pomaga pri ključnih korakih upravljanja tako, da poda analizo in oceno stanja, identificira strateške razkorake ter poda priporočila za nadaljnji razvoj na področju družbene odgovornosti in trajnostnega razvoja. V okviru postopka pridobitve certifikata Horus pravna oseba za strateško upravljanje in/ali projekt dovoli zunanjim presojevalcem vpogled in komunikacijo z deležniki ter v ustrezno dokumentacijo, ki podpira v vprašalniku Horus zapisane trditve pravne osebe in dodatno potrdi dejansko realizacijo le-teh z neodvisno presojo različnih strokovnjakov.«
Organizatorji Horus 2022 razpisa so svojo zavezanost sodelovanju, izmenjavi znanja in izpolnjevanju pozitivnih vrednot izkazali tudi s konceptom letošnje prireditve in podporo družbenim odgovornim ter trajnostnim ravnanjem. Tako je prireditev potekala v Visoki šoli za gostinstvo in turizem v Mariboru, kjer pod vodstvom direktorice dr. Tanje Aingleitner Sagadin in Mojce Polak, vodje MIC Akademije kulinarike in turizma, v svoje delovanje in kulinariko uspešno vključujejo trajnostne vidike. Nagrajenci so tudi letos prejeli unikatna umetniška dela, katerih avtorja sta Marko in Marika Pogačnik. Dela simbolično prenašajo pozitivne vibracije in spodbujajo uspešno delovanje nagrajencev. Ustanova Gallus je z mladim kitaristom Leonom Ravnikarjem obogatila dogodek, zbrane pa je pozdravila tudi mag. Nena Dokuzov z Ministrstva RS za gospodarski razvoj in tehnologijo. Predstavila je pomen nagrade Horus za slovenski prostor ter potrebo po zeleni in digitalni preobrazbi evropskega in slovenskega gospodarstva ter s tem celotne družbe.
Celovite predstavitve finalistov in kandidatov ter ostale informacije o tekmovanju in certificiranju so objavljene v letošnjem e-zborniku Horus 2022, dosegljiv je na spletnem mestu Horus.