Dr. Dragica Marinič
dragica.marinic@stajerskagz.si
www.stajerskagz.si
www.b2b.h2greentech.eu/sl/
Kakšen je potencial za zeleni vodik in vodikove tehnologije v čezmejnem območju Interreg Slovenija in Avstrija?
Tako kot se številne države na nacionalni in regionalni politični ravni združujejo v prizadevanju za ničelne neto emisije do leta 2050, smo tudi v okviru Interreg Slovenija – Avstrija čezmejnega projekta H2GreenTECH raziskovali in razvili pilotna modela za zelen vodik in vodikove tehnologije, izvedli demonstracijski turi na obeh straneh meje, izdelali izobraževalni modul na temo vodika ter potujočo razstavo o dosežkih posameznih partnerjev v projektu. Na tak način smo prispevali k promociji vodikovih tehnologij in zelenega vodika, ki je skupaj z obnovljivimi viri energije in elektrifikacijo pomemben del trajnostnih energetskih rešitev.
Za poglobitev sodelovanja in povezovanja raziskovalnih in razvojnih ustanov ter univerz v čezmejni regiji Interreg Slovenija – Avstrija na področju razvoja vodika in vodikovih tehnologij je bila v okviru projekta H2GreenTECH na zaključni konferenci, ki je potekala 21. junija 2022 na Kemijskem inštitutu v Ljubljani, ob panelni razpravi o čezmejni vodikovi dolini predstavljena med drugim tudi trajnostna čezmejna raziskovalno-industrijska mreža v obliki vodikovega/Hydrogen centra.
HYDROGEN center je digitalna platforma za B2B srečanja in hkrati “vse na enem mestu” – ONE-STOP SHOP, ki vsem članom, zlasti podjetjem, omogoča dostop do storitev, vrhunskega znanja in raziskovalne infrastrukture raziskovalnih ustanov. S to obliko čezmejnega sodelovanja bomo skupaj prispevali k rasti in razvoju nizkoogljičnih tehnologij, prenosu znanja na mlade in prehodu v brezogljično družbo.
Namen in cilji čezmejne mreže HYDROGEN center
Osnovni namen je povezati različne deležnike na področju vodikovih tehnologij v čezmejni regiji Slovenija – Avstrija v trajnostno čezmejno raziskovalno in industrijsko mrežo za podporo razvoju inovacij na področju vodikovih tehnologij ter izvajanje do leta 2025 in nadalje Akcijskega načrta za vodikove tehnologije v Sloveniji in Avstriji, Razvojne strategije HYDROGEN centra in Marketinške strategije HYDROGEN centra.
Članstvo in sodelovanje v HYDROGEN centru
Članstvo je brezplačno in odprto za različne potencialne deležnike, kot so MSP-ji in velika podjetja, raziskovalno-razvojne organizacije s svojimi laboratoriji, kompetenčni centri, izobraževalne ustanove, start-upi, raziskovalci, študenti in drugi posamezniki s programskega območja, ki lahko s svojim strokovnim, razvojnim in raziskovalnim delom, znanjem, veščinami in izkušnjami pomembno prispevajo k razvoju prebojnih vodikovih tehnologij in njihovi večji uporabi v čezmejni regiji in širše.
HYDROGEN CENTER
- Digitalna platforma za B2B srečanja: čezmejna raziskovalna, industrijska, izobraževalna mreža za izmenjavo informacij med člani
- za poglobitev sodelovanja in mreženja
- krepitev kritične mase zmogljivosti za vodik in vodikove tehnologije v prihodnosti
- trajnostno čezmejno raziskovalno-industrijsko sodelovanje
- dostop do infrastrukture in novih razvojnih znanj ter tehnoloških znanj in dosežkov
- One-stop-shop
- mreženje
- informiranje, posredovanje novic s področja vodikovih tehnologij
- storitve za člane
- vrhunsko znanje – izmenjava in povezovanje
- raziskovalna infrastruktura raziskovalnih centrov – raziskovalno in razvojno sodelovanje
- sodelovanje članov: za spodbujanje rasti in razvoja nizkoogljičnih tehnologij, zelenega vodika in vodikovih tehnologij, prenos znanja na mlade in prehod na brezogljično družbo v čezmejni regiji Interreg SI-AT
- Koordinacija HYDROGEN centra: Štajerska gospodarska zbornica v sodelovanju s podpornimi laboratoriji na lokacijah:
- Ljubljana: Kemijski inštitut
- Gradec: Tehnična univerza Gradec
- Beljak: Koroška univerza za uporabne znanosti
- Vodenje Hydrogen centra: upravni odbor, ki ga sestavljajo:
- predsednik: dr. Blaž Likozar, Kemijski inštitut, Slovenija, likozar@ki.si
- podpredsednik: dr. Viktor Hacker, TU Gradec, Avstrija, hacker@tugraz.at
- kontaktne osebe:
- Dragica Marinič, dragica.marinic@stajerskagz.si
- Aleš Kegl, kegl@stajerskagz.si
- Petra Props, props@ki.si
- Kontakti drugih partnerjev projekta H2GreenTECH za HYDROGEN center:
- Fachhochschule Kärnten: dr. dipl. ing. Claudia Pacher, forschung@fh-kaernten.at
- Forschung Burgenland: Marion Schönfeldinger, schoenfeldinger@forschung-burgenland.at
- Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije: dr. Peter Kumer, kumer@gov.si