Voditelji držav članic EU so na neformalnem zasedanju v Budimpešti sprejeli novi evropski dogovor o konkurenčnosti, katerega cilj je poenostavitev politik, oblikovanje industrijske politike in zagotavljanje ustreznega financiranja. Madžarski premier Viktor Orban je ob tem poudaril, da se vsi voditelji strinjajo, da je treba Evropo znova narediti veliko.
»Za dosego tega dokumenta, o katerem smo se vsi strinjali, je bilo potrebnega veliko dela. Ta dogovor bo gospodarsko konkurenčnost postavil v osredje evropskih aktivnosti v prihodnjih letih,« je dejal Orban ob sprejemu novega evropskega dogovora, ki je bil ključni cilj madžarskega predsedovanja Svetu EU.
Vpliv zakonodaje na konkurenčnost
Orban je pojasnil, da so se voditelji odločili izvesti »revolucijo poenostavitve«. V izjavi o dogovoru so evropske institucije pozvali, naj v prvi polovici prihodnjega leta pripravijo konkretne ukrepe za zmanjšanje administrativnih obveznosti podjetij za vsaj 25 odstotkov. Prav tako so predlagali, naj v predlogih vključijo tudi oceno vpliva zakonodaje na konkurenčnost.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je napovedala pripravo zbirnega zakonodajnega predloga, ki bo omogočil zmanjšanje birokracije na različnih področjih v enem koraku. »Naša naloga je, da zmanjšamo administrativno breme, a brez poseganja v vsebino zakonodaje, ki je pravilna in ki jo želimo ohraniti,« je dejala v Bruslju.
Za poenostavitev poslovanja inovativnih zagonskih podjetij bo Bruselj pripravil predlog za ustanovitev enotnega zakonodajnega okvira, ki bo podjetjem omogočil lažji dostop do celotnega evropskega trga. Von der Leyen je povedala, da je v EU okoli 182.000 takih podjetij, ki pa se zaradi 27 različnih zakonodajnih okvirov srečujejo z različnimi ovirami.
Evropska industrijska politika
Po Orbanovih besedah so se voditelji dogovorili tudi o vzpostavitvi evropske industrijske politike. Bruselj so pozvali, naj pripravi celovito industrijsko strategijo, ki bo zagotovila konkurenčnost industrijskih panog in kakovostna delovna mesta.
Von der Leyen je napovedala, da bo nova Evropska komisija, ki bo mandat nastopila 1. decembra, v prvih stotih dneh predstavila načrt za »čisto industrijo«. Gre za enoten načrt, ki bo združeval ukrepe za konkurenčnost, razogljičenje in digitalizacijo evropske industrije.