V slovenskem sistemu je bilo lani oddane 16-odstotkov več električne energije kot v letu 2022. Izstopa izjemen porast proizvodnje hidroelektrarn, ki so lani proizvedle 58 odstotkov več elektrike kot leto prej. Kljub temu pa je skupna poraba električne energije v državi upadla za 7 odstotkov.
Podatki, ki jih je objavil Direktorat za energijo, kažejo, da je bila slovenska energetska bilanca v letu 2023 izjemno pozitivna. Visoka hidrološka razpoložljivost je omogočila močno povečanje proizvodnje hidroelektrarn, ki so tako postale glavni vir električne energije v državi. Delež hidroenergije v skupni proizvodnji je znašal kar 75 odstotkov, medtem ko so jedrska elektrarna Krško prispevala 16 odstotkov, ostale elektrarne na fosilna goriva pa 9 odstotkov.
Kljub povečani proizvodnji je bila skupna poraba električne energije v Sloveniji nižja kot v letu 2022. To je posledica ukrepov za varčevanje z energijo, ki so jih sprejeli gospodinjski in poslovni odjemalci, kot tudi milejše zime.
Zadovoljiva domača proizvodnja električne energije je Slovenijo lani naredila manj odvisno od uvoza. Domači viri so pokrili 91 odstotkov končne porabe elektrike, kar je 7 odstotnih točk več kot v letu 2022.