Državni zbor je 23. maja sprejel Resolucijo o nacionalnem programu varstva potrošnikov 2024-2029, ki si prizadeva za cilje nove potrošniške agende. Osnovni cilj je krepitev varstva in usposobljenosti potrošnikov, ki zajema naslednja prednostna področja: finančne storitve, javne infrastrukturne storitve, varnost in kakovost živilskih in neživilskih proizvodov ter storitev na trgu, varovanje okolja, trajnostnega razvoja ter zelenega in krožnega gospodarstva.
Prednostni sistemski ukrepi politik varstva potrošnikov v obdobju 2024- 2029, na katerih se bo izvajal tudi poostren nadzor obsegajo:
- razvoj in vključitev varstva potrošnikov v vse politike, ki vplivajo na potrošnike,
- trajnostno potrošnjo,
- rabo digitalizacije v korist potrošnikov,
- zagotavljanje varstva potrošnikov pri finančnih storitvah,
- zagotavljanje varnosti in kakovosti proizvodov in storitev na trgu,
- zagotavljanje varstva potrošnikov pri njihovih ekonomskih pravicah in interesih,
- učinkovito varstvo potrošniških pravic,
- pravice potrošnikov na spletu in pri uporabi spletnih storitev (two-sided platforms).
Pri trajnostni potrošnji predlagana uredba predvideva obvezni potni list izdelka. Področje bo vsaj deloma uredila tudi nova direktiva o zelenih trditvah (Green Claims Directive), s katero želi Evropska komisija urediti pravila za utemeljevanje in komuniciranje okoljskih oznak.
Pričakuje se, da bodo pripravili zakonodajni predlog o standardu EU za zelene obveznice iz julija 2021 ter o lažnem zelenem oglaševanju (greenwashing), sprejeli spremembe in dopolnitve Zakona o varstvu potrošnikov ter drugih predpisov, s katerimi bi v Sloveniji izvajali direktive EU, ki bodo podprle trajnostno potrošnjo.
Predvidevajo se tudi ukrepi za digitalno opolnomočenje potrošnikov, digitalizacija zdravstvenih storitev in sicer zagotavljanje digitalnega opolnomočenja potrošnikov, sprejem zakonodaje s področja digitalizacije v zdravstvu in sprejem Zakona o izvajanju uredbe (EU) o enotnem trgu digitalnih storitev.
Vse več potrošnikov kupuje blago in proizvode prek spleta, to pa se je še okrepilo s pandemijo covida-19. Da bi se soočili z izzivi, povezanim s tem, predlog uredbe o splošni varnosti proizvodov posodablja pravila za spletne tržnice, pa tudi za spletna podjetja. Cilj ustrezno spremenjenih pravil o splošni varnosti proizvodov je zagotoviti, da bodo proizvodi digitalne dobe izpolnjevali evropske varnostne standarde.