Slovenska podjetja ponujajo številne rešitve in izdelke, ki so ključni za prilagajanje podnebnim spremembam ter razvoj trajnostnih mest in brezemisijskih stavb. Glavni poudarek slovenske predstavitve na konferenci Urban Future v Rotterdamu je bil na izboljšanju dostopnosti teh materialov in spodbujanju krožnega gospodarstva.
Mednarodne konference, ki jo organizira platforma Urban Future, se udeležuje 70 predstavnikov iz 35 slovenskih podjetij in institucij. Program vključuje tudi oglede primerov dobrih trajnostnih praks ter seznanjanje z najnovejšimi trendi in inovacijami pri prilagajanju na podnebne spremembe in preobrazbi mest v trajnostna.
Minuli teden je ob robu konference potekal slovensko-nizozemski poslovni forum, na katerem so govorili predvsem o izmenjavi dobrih praks in sodelovanju na področju zelene energije, gradbeništva in prehrambene industrije. Slovenski partner konference, inštitut TVG, je pripravil poseben slovenski panel z naslovom “Kako Slovenija učinkovito zmanjšuje emisije ogljikovega dioksida v grajenem prostoru”, kjer so predstavili prebojne slovenske prakse na področju trajnostne gradnje. Sledil je poslovni forum o trajnostnih materialih in individualna poslovna srečanja na temo trajnostnega in uspešnega poslovanja.
Obisk slovenske delegacije na konferenci, ki se je zaključila v petek, so organizirali gospodarsko in zunanje ministrstvo ter Javna agencija Spirit Slovenija v sodelovanju z inštitutom TVG, Štajersko gospodarsko zbornico – SRIP Krožno gospodarstvo in SDBP.
Sodelovanje med Slovenijo in Nizozemsko je sicer že dobro, z menjavo, ki presega dve milijardi evrov. Kljub specifičnosti nizozemskega trga obstaja še veliko priložnosti za izboljšanje gospodarskega sodelovanja. Slovenska podjetja so na konferenci predstavila inovativne pristope, kar obeta nadaljnje uspešno sodelovanje.