V Nemčiji, ki je za Slovenijo najpomembnejša država na gospodarskem področju, so v mesecu januarju 2024 izmerili poslabšanje poslovne klime. Eden največjih nemških gospodarskih možganskih trustov – Inštitut za ekonomske raziskave IFO ( IFO Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V), ki je znan po mesečnem indeksu poslovne klime IFO za Nemčijo,je januarja izmeril zdrs indeksa poslovne klime s 86,3 na 85,2 točke.
Inštitut je tako znižal napoved gospodarske rasti za Nemčijo v letu 2024 z 0,9 odstotka, kar je napovedal sredi decembra 2023, na 0,7 odstotka. Še septembra je Inštitut IFO napovedal, da bo v Nemčiji leta 2024 rast BDP 1,4-odsotna.
Žal pa tudi podjetja svoj trenutni položaj ocenjujejo kot slabši. Indeks je upadel s 88,5 na 87 točk. Tudi njihova pričakovanja za prihodnje mesece so ponovno bolj pesimistična. Pričakovanja v nemškem gospodarstvu so upadla s 84,2 na 83,5 točke.
Stanje po panogah
V gradbeništvu indeks poslovne klime še naprej pada in je najnižje v primerjavi z ostalimi sektorji. Naročila se še naprej manjšajo, vendar počasneje kot ob koncu leta 2023. Podjetja svoj trenutni položaj ocenjujejo kot slabši in tudi njihove napovedi za prihajajoče mesece niso optimistične.
Edino povišanje indeksa poslovne klime beležijo v predelovalnih dejavnostih. Ta podjetja so bila bolj zadovoljna s tekočim poslovanjem. Tudi njihova pričakovanja so se izboljšala, čeprav ostajajo pesimistična. Naročila se tudi v predelovalnih dejavnostih manjšajo, enako kot v gradbeništvu. Tudi tukaj sicer počasneje kot ob koncu leta 2023.
Izkoriščenost zmogljivosti se je zmanjšala z 81,9 odstotka na 81,0 odstotka. To je približno dve odstotni točki in pol manj od dolgoletnega povprečja.
Veliko poslabšanje poslovne klime beležijo v storitvenem sektorju. Z -1,7 je zdrsnila na -4,9 točke. K takemu padcu so najbolj pripomogle predvsem izrazito slabe ocene trenutnega stanja. Žal so tudi njihova pričakovanja bolj pesimistična.
V trgovini je indeks upadel na najnižjo raven po oktobru 2022. S -26,7 točke je upadel
na -29,7 točke. Trgovske družbe so bile manj zadovoljne s svojim trenutnim poslovnim stanjem. Poslabšala so se tudi njihova pričakovanja. To velja tako za trgovce na debelo kot za maloprodajo.
Predsednik inštituta IFO Clemens Fuest je za Bloomberg povedal: “Najnovejši izmerjeni podatki žal povečujejo verjetnost, da bo gospodarstvo zdrsnilo v recesijo, prvo recesijo po pandemiji. Čudi me, da potrošniki kljub rasti plač ne trošijo. Mogoče bo do tega prišlo kasneje v letu, lahko pa bi to pomenilo tudi, da potrošniki čutijo vse večjo negotovost glede svojega gospodarskega položaja, zato manj trošijo in varčujejo.”